Spísali sme pre Vás tie
Najčastejšie otázky
Prva - skryta
Dostupnosť zdravotnej starostlivosti mimo ordinačných hodín.
Ak si zdravotný stav dieťaťa vyžaduje vyšetrenie lekárom mimo našich ordinačných hodín, máte tieto možnosti:
- Ambulancia pohotovostnej služby v Národnom ústave detských chorôb, Limbova 1, Bratislava,
- pracovné dni 16:00-22:00, víkendy a sviatky 7:00-22:00
- Ambulancia pohotovostnej služby Bratislavská 85, Pezinok,
- pracovné dni 16:00-22:00, víkendy a sviatky 7:00-22:00
- Výjazdová detská pohotovosť, 0904 00 80 90
- pracovné dni 17:00-01:00, víkendy 8:00-01:00 (nehradí zdravotná poisťovňa),
- Urgent.sk 0911 911 511 (non stop)
- transport, návštevná služba, konzultácie (nemajú zmienku o detských pacientoch)
- LSE-life Star Emergency, s.r.o., www.lse.sk, 02/446 333 33
- dopravná služba, záchranárske činnosti
- RZP 155
- pri akútnych stavoch, ktoré si vyžadujú urgentný zásah rýchlej zdravotnej pomoci (poruchy vedomia, zástava dýchania,…)
Pri úrazoch, ktoré si vyžadujú odborné ošetrenie, prípadne RTG je možné len vyšetrenie v Národnom ústave detských chorôb, Limbova 1, Bratislava!!
Strarostlivosť o novorodenca
Narodenie dieťaťa je vždy veľká udalosť pre celú rodinu a zároveň zásadná životná zmena pre samotných rodičov. Je dobré sa na ňu vopred pripraviť, nielen nachystaním výbavičky pre dieťatko, ale aj získaním informácií a psychickým nastavením, ktoré uľahčí životným partnerom premenu na mamu a otca. Ja sa Vám pokúsim pomôcť niekoľkými radami.
Prvá návšteva Ambulancie
Po príchode z pôrodnice nás kontaktujte mailom, telefonicky, alebo osobne (bez dieťatka, aby sme dohodli termín prvej návštevy. Nedoporučujem objednávať sa v tomto prípade cez aplikáciu Topdoktor, nakoľko 10 minútový termín nebude postačovať. Treba počítať tak 20-30 minút, najmä pokiaľ sa jedná o prvé dieťa.
Na prvú návštevu si doneste prepúšťaciu správu z pôrodnice, ak budete mať, rodný list, 2 alebo 3 látkové plienky, prípadne podložky, na ktorých si budete dieťatko vyzliekať.
Vyšetrenie prebieha tak, že si ho vyzlečené odvážime, premeriame, skontrolujeme celkový zdravotný stav a zodpovieme Vaše otázky. Je vhodné si ich dopredu napísať, aby ste nezabudli na nič, čo Vás zaujíma.
Sonografické vyšetrenie bedrových kĺbikov
Dostanete od nás výmenný lístok na vyšetrenie bedrových kĺbikov, ktoré treba absolvovať ideálne do 1. mesiaca života. Možete sa objednať k ortopédovi MUDr. Palkovi v poliklinike, do Podotechu v Senci, alebo v Rači, ale aj kdekoľvek inde. Výmenný lístok Vám platí pre ktoréhokoľvek ortopéda na Slovensku.
Vitamíny
Od 10. dňa života budete dieťatku dávať vitamín D (Dvit, Jamieson, Terézia, Vigantol,…), 800 IU denne (2 kvapky), spolu s mliečkom, najlepšie ráno, alebo na obed, aby ste nezabudli. Mliečko si môžete odstriekať na lyžičku a tam kvapnúť vitamín. Ak dokrmujete sušeným mliekom, taktiež na lyžičku, nie do celej fľaše.
Vitamin K (Kanavit) predpisujeme na recept, pokiaľ nebol podaný v pôrodnici v injekčnej forme. Podáva sa 1 kvapka raz do týždňa, prvé 3 mesiace, pokiaľ je dieťatko plne kojené. Taktiež je nutné dávať ho spolu s mliečkom, nakoľko sa jedná o vitamíny rozpustné v tukoch.
Pokiaľ je dieťatko zdravé, žiadne iné vitamíny a doplnky výživy nie je nutné prvé mesiace podávať
Kŕmenie
Pokiaľ máte možnosť kojiť, je to ideálne. Materské mliečko je možné podávať bez obmedzení, ale je potrebné dodržať niekoľko doporučení. Nájdite si vhodnú polohu, pri ktorej Vás nebude bolieť chrbát a až potom si priložte dieťatko. V pusinke má mať aj dvorec, nielen bradavku. Pri jednom dojčení necháme dieťatko ťahať z jedného prsníka aspoň 15-20 minút, prvé ide redšie mliečko, na zahasenie smädu, až potom to sýtejšie. Pri nasledujúcom kojení prsníky vymeňte.
Ak Vám mliečko tečie veľmi rýchlo, robte pri kŕmení prestávky, počas ktorých dajte dieťatko odgrgnúť.
Takmer každý novorodenec má reflux, pri ktorom sa mu mliečko vracia po kŕmení do pusy, niekedy môže zvracať, niekedy aj pokašliavať, alebo mať plný noštek. Dôležité je, aby mliečko nevdýchlo, preto ho po papaní ukladáme do zvýšenej polohy, asi 30 stupňov (pod matrac dáme špeciálny klin, alebo poskladané uteráky). Dieťatko ukladáme na bok, strany striedame, aby nemalo zležanú hlavičku. Ak je zvracanie veľmi výdatné, alebo prúdom, kontraktujte ambulanciu.
Počas kojenia treba piť veľa tekutín, oddychovať vždy, keď je to možné, vyhnúť sa v strave potravinám, ktoré Vám nerobia dobre, alebo Vás nafukujú a prvé týždne aj najčastejším alergénom (morské plody, orechy, citrusy, jahody, čokoláda,…). Samozrejme alkoholu a väčšiemu množstvu kávy.
Pokiaľ máte mliečka málo, môžete jeho tvorbu podporiť čajmi pre kojacie matky, bylinkami ako je Senovka grécka, alebo Benedikt lekársky, homeopatikami Ricinus communis 5 CH spočiatku aj 5x denne 3 guličky, pri zvýšení tvorby dávkovanie postupne znižujeme.
Ak by ste mali pro kojení akékoľvej problemy, vieme Vám poskytnúť kontakt na skúsenú laktačnú poradkyňu, ktorá sa Vám bude venovať u Vás doma, alebo online.
Pokiaľ z akýchkoľvek dôvodov kojiť nemôžete, kúpte si sušené mliečko vhodné od narodenia a ak máte pocit, že diaťatku nerobí dobre, skúste sa najprv s nami poradiť a nestriedať rôzne značky. Dieťatko si musí na umelú výživu nejaký čas zvykať.
Ak máte Vy, ako rodičia nejakú alergiu (ekzém, senná nádcha, astma, potravinové alergie), je vhodné podávať dieťatku takzvané hypoalergénne mliečka, má ich každá značka detskej výživy.
Starostlivosť o kožu a genitál
Dieťatko je možná kúpať každý deň, alebo len 2-3 x do týždňa. Záleží to od toho, ako sa mu to páči a ako to vyhovuje Vám. Na kúpanie sa používa čistá voda, bez akýchkoľvek čistiacich prostriedkov. Ak je zadoček zakakaný, umyjeme ho pred vložením do vaničky v umývadle pod tečúcou vodou. Ak máte túto možnosť, robte to aj počas dňa, vlhčené obrúsky by mali byť len na príležitostné použitie. Po umytí sa nanáša na plienkovú oblasť rybacia masť, prípadne Sudokrém.
Ak sa koža na telíčku šúpe, môžete použiť Infadolan. Vláčnu, hladkú pokožku nie je nutné ničím natierať. Prvé mesiace zvlášť platí, čím menej chémie, tým lepšie.
Genital dievčatkám nečistíme do hĺbky, belavý povlak nestierame, umyjeme len zvyšky stolice čistou vodou. Niekedy môže byť viditeľný hlienový výtok, prípadne aj s prímesou krvi, čo býva raekcia na hormóny v materskom mlieku.
Predkožku chlapcom nepreťahujeme, len umyjeme od stolice, sledujeme, či sú pri prebaľovaní v miešku prítomné oba semeníky.
Na tváričke bývajú často červené vyrážky, s možnosťou hnisania – novorodenecké akné, reakcia na materské hormóny. Ošetrujeme ich repíkovým čajom, ak hnisajú, môžu sa vydezinfikovať liehom, ale nie blízko očiek.
Časté sú potničky, drobné červené, niekedy až splývavé vyrážky na miestach, kde sa daťatko najviac potí. Ošetrujú sa podobne ako akne.
Akýkoľvek iný nález na koži je vhodné konzultovať.
Pokiaľ má dieťatko žltačku, dostanete doporučenie na základe vyšetrenia v ambulancii.
Výtok z očiek
Pomerne veľa novorodencov má výtok z očiek. Ako prvú pomoc doporučujem vyplachovanie kvapkami Ocuflash Blue (voľnopredajné v lekárni) 3xdenne. Možete si kúpiť aj sypanú Očianku, urobiť čaj a ním očká umývať.
Pokiaľ máte materské mliečko, odstriekajte ho a pár kvapiek kvapnite do očiek pri každom kojení. Je to ideálna imunologická liečba.
Prechádzky a návštevy
Čas na prvé prechádzky vonku vyberáme podľa počasia. Ak je tam teplota okolo 25 stupňov, je jedno, či sme s dieťatkom vonku, alebo vnútri, len ho treba chrániť pred priamym slniečkom, vetrom a dažďom. V tropických dňoch chodíme von ráno do 11:00 alebo podvečer po 17. hodine. Na kočík je vhodné prehodiť sieťku, alebo plienku, proti hmyzu (aj zvedavcom). V zime nechodíme s novorodencom na prechádzky, ak je teplota pod nulou, ani s dieťatkom mladším ako 3 týždne.
Prvé mesiace sa snažíme vyhýbať frekventovaným miestam a uzavretým priestorom, aby sme bábätko zbytočne nevystavovali možnej infekcii.
Na návštevy do domácnosti je vhodné prvé týždne prijať len najbližšiu rodinu, pokiaľ sú jej členovia zdraví. Obyčajná nádcha je pre dieťatko nepríjemná komplikácia a bežný herpes na perách veľké riziko.
Ako a kedy zrážať teplotu
Normálna telesná teplota zdravého človeka meraná pod pazuchou, alebo bezkontaktným teplomerom je medzi 36 a 37 stupňov Celzia. Ak meriame v konečníku, odrátame pol stupňa.
Ak zistíme hodnotu medzi 37 a 38,5 stupňa a celkový zdravotný stav je dobrý, stačí zvýšiť príjem tekutín aspoň o polovicu bežnej spotreby a odpočívať, nakoľko takáto teplota môže pomáhať telu naštartovať imunitný systém na vyšší výkon a tým aj podporiť samoliečiacu schopnosť tela.
Ak sa ale človek cíti zle, bolí ho hlava, hrdlo, kĺby, lieky na teplotu sú účinné aj proti bolesti.
Menšie deti niekedy aj pomerne vysoké teploty zvládajú bez viditeľných obtiaží.
Veľkú pozornosť treba venovať zvýšeniu teploty u kojencov!
Kojenci do 3 mesiacov veku majú teploty pri infekte veľmi zriedka, niekedy sú v tomto prípade aj podchladené.
Ak sa im teplota zvýši, najčastejšie je príčinou nedostatok tekutín, alebo prehriatie, preto ako prvú pomoc treba dieťa nakojiť, prípadne podať prevarenú vodu a rozbaliť ho. Skontrolovať či nie je spotené a či má mokrú plienku. Keď sú deti smädné, zväčša cikajú menej.
Pokiaľ teplota pretrváva aj po týchto opatreniach, je to dôvod vyhľadať lekára ( u nás majú deti do 3 mesiacov pri vyšetrení prednosť). Ak takáto situácia nastane mimo ordinačných hodín je možné navštíviť ambulanciu pohotovostnej služby. V takomto prípade je dobré priniesť na vyšetrenie aj moč dieťatka. V lekárni sú dostať kúpiť odberové sáčky na moč a súmavky do ktorých obsah sáčku treba preliať. Pred nalepením sáčku je vhodné okolie genitálu poumývať a zbaviť krému.
Starší kojenci mávajú často zvýšenú teplotu pri raste zúbkov. Vtedy môžu byť ďasienka bolestivé, môžeme im preto podať liek aj na zmiernenie bolesti, aby mohli dobre piť a papať.
Keď má v sebe človek nedostatok tekutín, teplota sa ťažšie zráža!
U detí je vhodné podať liek aj večer, obmedzíme tým riziko, že prehliadneme jej prudký nárast po zaspaní.
Neznamená to samozrejme, že teplota nemôže o niekoľko hodín opäť stúpnuť aj na vysoké hodnoty, preto musíme dieťa opakovane kontrolovať, aspoň dotykom dlane, ak sa nám zdá horúce, skontrolujeme aktuálny stav teplomerom.
Znižovanie teploty ochladením tela
Na znižovanie teploty je mimoriadne účinné ochladenie studenou vodou. Voda nemá byť ľadová, ale mierne chladná. Môžeme použiť sprchovanie, kúpeľ, alebo zábal (u malých detí celé telíčko, u veľkých aspoň trup). Pri zábale dáme pod dieťa nepremokavú plachtu a zakryjeme ho froté uterákom. Zábaly môžeme vymieňať po 15 minútach 3x po sebe.
U väčších môžeme dávať studené obklady do oblasti slabín, ochladzujeme tým krv prúdiacu vo veľkých cievach a na čelo, miernime tým bolesti hlavy.
Zábaly nikdy nedávame, ak má dieťa studené ruky a nohy, mohlo by dostať kŕče!
V tomto prípade podáme liek v primersnej dávke s dostatočným množstvom tekutín, na nohy dáme teplé bavlnené ponožky.
Lieky na zníženie teploty
V detskom veku používame najčastejšie dve účinné látky.
Prvá je Paracetamol (Panadol, Paralen, Medipyrin…), pôsobí na zníženie teploty a tlmí bolesť.
Vždy je potrebné podať dostatotočnú dávku podľa veku dieťaťa!
Dávka je 10-15 mg/kg jednorázovo, minimálny odstup medzi dávkami sú 4 hodiny, maximálna denná dávka je 60 mg/kg.
Preparáty sú v sirupe, tabletkách, alebo čípkoch. Ak dieťa zvracia, uprednostňujeme podanie čípku do konečníka, rovnako keď ho bolí hrdlo, alebo ďasienka a odmieta liek užiť ústami.
Druhá je Ibuprofen (Ibalgin, Nurofen, Ibuprofen, Mig,…), okrem zníženia teploty a zmiernenia bolesti má aj protizápalový efekt.
Dávka je 7-10 mg/ kg jednorázovo, minimálny odstup medzi dávkami je 6 hodín, maximálna denná dávka je 30 mg/kg.
Preparáty s rôznou účinnou látkou môžeme v prípade potreby striedať po 3-4 hodinách.
Známa Kyselina acetylsalicylová ( Acylpyrin, Aspirin,…) je pre deti do 15 rokov nevhodná!
Účinok má na zníženie teploty, bolesti a zápalu.
Riziková je tiež pri známej alergii na túto látku v rodine, alebo pri ťažkostiach so žalúdkom.
Dávka je 500-1000 mg jednorázovo, minimálny odstup medzi dávkami sú 4 hodiny, maximálna denná dávka je 4000 mg.
Pri striedaní liekov nesmieme zabúdať, že mnohé kombinované preparáty “ proti chrípke” (Nurofen Stopgrip, Colodrex, Teraflu,…) obsahujú niektorú zo spomínaných účinných látok.
Vždy platí, že dostatok tekutín je kľúčový! Ak choré dieťa nedokážeme dostatočne zavodniť, veľmi ťažko mu zrazíme teplotu a zároveň zvyšujeme riziko nežiadúcich účinkov liekov. Všímame si teda ako často ciká. Prípadne ak máme doma indikačné papieriky na moč, skontrolujeme, či nám neukazujú zvýšený acetón.
Strava má byť ľahká ( varená, alebo dusená zelenina, ovocie, vývary, kaše). Priorita sú tekutiny ako voda, čaje, riedené ovocné šťavy. Mlieko je síce tekuté, ale na zavodnenie nevhodné.
Ak dieťa aj zvracia, alebo sa veľa potí, vhodné je dopĺňať minerály (Bio gaia Plus, Kulíšek, Enhydrol,…).
Keď horúčka pretrváva viac ako 3 dni, alebo sa pridajú iné znepokojivé príznaky, je potrebné navštíviť lekára. Vhodné je doniesť moč nie starší ako 2 hodiny. Ak si to hodnota teploty a zdravotný stav vyžaduje je treba pred návštevou ambulancie podať lieky!
Vyšetrenie v ambulancii v prvých 24 hodinách zvýšenej teploty je potrebné len ak sú na to iné dôvody ako samotná horúčka (napríklad zvracanie, kolapsový stav, výsyp v zmysle petechií – drobné podkožné krvácania).
Pri horúčke s výsypom na koži je potrebné o návšteve vopred informovať telefonicky, alebo sa po príchode ohlásiť sestričke a počkať mimo čakárne.
Preventívna podpora imunity proti chrípke a podobným vírusom (v sezóne)
Vitamín C
- deti od 1- 3 rokov 1x 100 mg denne
- deti od 3- 6 rokov 2x 100 mg denne
- deti od 6-12 rokov 2x 200 mg denne
- deti nad 12 rokov 1x 500 mg (s pomalým uvoľňovaním)
Potreba vitamínu C záleží od aktuálnej záťaže človeka, niekoľkonásobne stúpa v strese a v chorobe, pri jeho užívaní je potrebné veľa piť, nakoľko je vo vode rozpustný. Dlhodobo podávané vysoké dávky sa vylučujú močom a môžu viesť k páleniu pri močení, prípadne k utváraniu piesku v močových cestách.
Ak má Vaše dieťa dobrú imunitu a konzumuje dostatok vitamínov v čerstvej forme, nie je nutné ich dopĺňanie. Možné je zakúpiť aj prírodné doplnky (Acerola, rakytník)
Vitamin D
- Kojenci do roka 2 kv denne (800 IU) – užívajú celoročne
- Deti do 6 rokov 2 kv denne od jesene do jari do jesene
- Nad 6 rokov 1000 IU denne
Vitamin D sa má užívať vždy s jedlom obsahujúcim tuk! U detí aj dospelých s častými infektami, alebo problémami s trávením je vhodné vyšetriť hladinu vitamínu v krvi a dávku nastaviť podľa jej hodnoty.
U dospievajúcich a dospelých je vhodná kombinácia vitamínu D3 a K2.
Vhodným doplnkom stravy v zimnom období je aj rybí tuk (napríklad od firmy Nutraceutika).
Zinok
Deti od 6-12 rokov 5-7 mg
Od puberty podľa hmotnosti:
Nad 50 kg 10-15 mg elementárneho zinku denne
Nad 70 kg 20 mg
Nad 90 kg 25 mg
Nad 100 kg 30 mg
Ďalšie možnosti:
Imunoglukán a podobné preparáty s betaglukánom, probiotiká (Arco defense), Echinacea, Cordyceps, Reishi, Mycobaby dračí sirup, Oscillococcinum, Influel
Najdôležitejšia je jednoduchá, čerstvá strava bohatá na vitamíny, dostatok tekutín, primeraný pohyb na vzduchu.
Snažme sa venovať činnostiam ktoré nás bavia a nedávajme zbytočnú pozornosť tomu, čo nás stresuje a nevieme to ovplyvniť.
Ako na kašeľ?
Suchý, neproduktívny.
Je to najčastejšie odpoveď dýchacích ciest na infekciu, alergiu, nečistoty z vonkajšieho prostredia, reflux žalúdočného obsahu, v krajnom prípade na vdýchnutie cudzieho telesa.
Neprodukuje sa pri ňom hlien, je obťažujúci, často bolestivý.
Liečba slúži na potlačenie kašľa: Stoptussin, Robitussin, Tussin, Paxeladine, Sinecod,…
Vhodné je pridať antihistaminiká, najmä na noc (Fenistil, Zodac, Dithiaden), ak sa jedná o pacienta, ktorý užíva lieky len v sezóne, je vhodné, aby si ich pri kašli začal dávať aj mimo nej.
Prírodné varianty liečby:
Nadrobno nakrájať cibuľu, zasypať hnedým cukrom, alebo medom, po niekoľkých hodinách cibuľa púšťa šťavu a tú podávame po lyžičkách.
Mastný zábal na hrudník (bravčová, jazvečia masť, tymiánový krém).
Čaj z materinej dúšky, majoránky, čiernej bazy, lipy.
Bryonia 9 CH 3×3 guličky rozpustiť v ústach.
Drosera 15 CH 3 guličny na noc pri nočnom kašli.
Rumex crispus 5 CH 3×3 guličky pri škriabaní v jamke na spodnej časti krku.
Špeciálny typ suchého kašľa je laryngitída.
Jedná sa o opuch sliznice hrtanu, môže začať aj náhle, najmä nad ránom, kedy sa dieťa zobudí na drsný, pískavý kašeľ a ťažko sa mu dýcha.
Prvá pomoc je podať Calciový sirup, Fenistil kvapky a Nurofen (kašeľ je veľmi bolestivý), dieťa teplo obliecť a zobrať ho dýchať chladný vlhký vzduch. V zime otvoríme okno, v lete chladničku. Kto už tento stav zažil a má na tento účel čípok Rectodelt, alebo Prednison, môže ho jednorázovo podať.
Následne podávame dostatok tekutín, zvlhčujeme vzduch, často vetráme. Posteľ upravíme na zvýšenú polohu. Hrdlo zabalíme. Niekoľko dní podávame Calcium a Fenistil, ak sa stav do 3 dní neupraví, alebo sa pridá teplota, treba prísť na vyšetrenie.
Vlhký, produktívny.
V dýchacích cestách sa tvorí hlien, ktorý sa musí dostať von, preto podporujeme vykašliavanie: Solmucol, ACC, Bromhexin, Ambrobene, Mucosolvan, Hedelix, Bronchicum.
Kto v minulosti užíval Ventolín pre pískanie na prieduškách a má ho doma, môže ho pridať k liekom na vykašľanie, pomôže to uvoľniť stiahnuté priedušky. Neskúšajte to, ak ste v minulosti Ventolín neužívali.
Aj v tomto prípade môžu pomôcť antihistaminiká (Fenistil, Zodac,…)
Prírodné varianty liečby:
Čaje rovnaké ako sú uvedené vyššie, prípadne u väčších detí prieduškové zmesy.
Sirupy na bylinnej báze.
Ak kašeľ trvá viac ako týždeň, zhoršuje sa, alebo sa pridá horúčka, treba sa prísť popočúvať.
Ako zvládnuť zvracanie a hnačku?
Zvracanie je pre dieťa aj rodičov veľmi stresujúci zážitok, dôležité je neprepadnúť panike a zároveň situáciu nepodceniť.
Varovné signály pri ktorých treba vyhľadať lekársku pomoc sú:
– prudké bolesti brucha, teplota nad 38,5, ktorá sa nedá zraziť, menej časté močenie, apatia,
– precitlivelosť na svetlo a hluk, prímes krvi vo zvratkoch, alebo stolici, neobvyklý výsyp na koži,
– kojenecké obdobie, alebo ak sa jedná o zhošenie iného prebiehajúceho ochorenia.
Ak je to len trochu možné, na vyšetrenie treba priniesť vzorku moču.
Prvá pomoc doma:
Podávať 4-5 hodín po lyžičkách striedavo tekutiny: rehydratačný roztok ( Bio Gaia Plus, Enhydrol, Kulíšek…), slabý, osladený čaj, ak je hnačka čierny, alebo čučoriedkový, ak nie je, taký ktorý má dieťa najradšiej, čistú, nesýtenú vodu a raz za pol hodiny môžeme dať u detí nad 3 roky 3-4 lyžičky Pepsi-coly. Dávame každých 5 minút 3-4 lyžičky.
U kojencov zvyknutých len na materské mlieko môžeme kojiť, ale len krátko a často, alebo mliečko odstiekať a dávať lyžičkou, k tomu čistú prevarenú vodu, malé množstvo rehydratačného roztoku, prípadne čaj, ktorý už dieťa pilo.
Keď dieťa viac ako 4 hodiny nezvacia, môžeme dať niečo zjesť ( piškóty, soletky, varený zemiak, ryžu, mrkvu, banán, alebo varené jablko.
Hnačku riešime až po ústupe zvracania. Nasadíme Enterol, prípadne Enterinu, pri početných stoliciach Smectu (musí sa podať 1-2 hodiny mimo iných liekov). Dietu dodržiavame aspoň 2-3 dni. Po úprave stolíc, laktózu vynecháme na týždeň.
Ak má dieťa teplotu nad 38-38,5 st. C podávame lieky na teplotu (postup je v samostatnom príspevku).
Varicella (ovčie kiahne), príznaky a liečba
Jedná sa o vysokoinfekčné ochorenie, ktoré väčšina ľudí prekoná v detskom veku. Spôsobuje ho jeden z početnej skupiny herpetických vírusov. Šíri sa priamym kontaktom s chorým človekom, ktorý je infekčný už deň pred objavením prvej vyrážky a následne počas celej doby, kým sa mu vyhadzujú nové pľuzgieriky.
Ochorenie zanecháva celožovotnú imunitu, ale vírus sa môže niekedy v organizme schovať a pri oslabení imunity spôsobiť takzvaný pásový opar.
Inkubačná doba
7-21 dní od kontaktu. Ak máme doma jedno dieťa choré, pre ostatných členov rodiny, ktorí chorobu neprekonali, je nákazlivé 21 dní od poslednej vyhodenej vyrážky.
Príznaky
Postupne sa vyhadzujúce pľuzgieriky, ktoré najčastejšie začínajú na trupe, alebo vo vlasatej časti hlavy, zvýšená teplota, časté sú tiež afty v ústnej dutine, únava, nechutenstvo. Pľuzgieriky po niekoľkých dňoch zasychajú, menia sa na chrasty, ktoré postupne odpadávajú. Prvá vyrážka býva najväčšia a zhojí sa ako posledná.
Liečba:
Podľa potreby zrážame teplotu vhodnými liekmi (samostatný príspevok). Nepoužívame zábaly ani vlažné kúpele a sprchy, chorý sa nesmie podchladiť! Pri početných vyrážkach môžeme urobiť krátky teplý kúpeľ v slabom roztoku hypermangánu, ktorý kúpime v lekárni bez receptu. Voda má byť teplá, slaboružová. Kúpeľ trvá 3-5 minút, následne dieťa neoplachujeme, len zľahka vysušíme.
Pri svrbení môžeme použiť na potieranie Tanno Hermal, alebo čajovníkový olej, celkovo kvapky Fenistil, prípadne Dithiaden (sú na recept).
Ako podporná liečba sa doporučuje vitamín C a B komplex, pri aftách v ústach pomáha popíjať repíkový čaj, alebo u väčších detí je ním možné vypláchnuť ústa a vypľuť. Podávame dostatok tekutín a ľahkú stravu, často vetráme. Pacienta izolujeme doma, kým mu väčšina chrastičiek neodpadne.
Rizikové môžu byť vyrážky, ktoré sa dostanú do oka, blízko rohovky.
Ak máte podozrenie, že má vaše dieťa toto ochorenie, môžete mi ho nafotiť a poslať aj s komentárom do mailu. Urobím mu záznam v zdravotnej dokumentácii a v prípade potreby predpíšem Fenistil, alebo Dithiaden.
Vyhneme sa tak riziku, že budú nakazené iné deti v čakárni, prípadne ich rodičia, alebo starí rodičia.
Pokiaľ sa vyskytnú počas choroby nejaké iné príznaky, ako som popísala, treba sa určite ohlásiť!
Po kiahňach mávajú deti často oslabenú imunitu aj 3 mesiace. Doporučujem im podávať probiotiká a do kolektívu ich vrátiť, až keď budú úplne v poriadku.
Covid 19
Toto ochorenie spôsobuje nový druh z dávno známej skupiny Coronavírusov. Prvý krát bol popísaný koncom roku 2019 v Číne a v priebehu niekoľkých mesiacov zmenil fungovanie sveta, na ktoré sme boli zvyknutí.
Bežné Coronavírusy spôsobujú prejavy hlavne na horných dýchacích cestách, nádchu, kašeľ, zvýšenú teplotu, bolesti v krku, pripadne bolesti brucha a hnačky. Sú veľmi časté v chladnejšom počasí.
Covid 19 bol však zmenený do podoby, v ktorej sa dokázal naviazať na ACE 2 receptory ľudských buniek a spôsobiť vznik malých krvných zrazenín. Tieto potom vyvolávali rozmanité príznaky od zápalu pľúc, až po srdcovo-cievne, alebo neurologické komplikácie, podľa toho, kam sa v tele dostali. Ťažký priebeh mal hlavne u starších ľudí s pridruženými chorobami, ako aj u tých, ktorých zasiahla vysoká dávka vírusu, často zdravotníckych pracovníkov, ľudí vo vysokej záťaži, vplyvom stresu a oslabenej imunity.
Mnoho ľudí malo naopak bezpríznakový priebeh a deti ochoreli zriedka.
Počas svojej existencie zmutoval do mnohých variant. Tie posledné sa priebehom viac podobajú pôvodným Coronavírusom a spôsobujú zväčša príznaky, ktoré sa bez testu prakticky nedajú odlíšiť od iných respiračných vírusov. Veľmi často postihujú taktiež deti všetkých vekových skupín.
V lekárni je dnes možné zakúpiť aj kombinované samotesty na diagnostiku Covidu 19 a chrípky.
Príznaky ochorenia:
V posledných mesiacoch zvýšená teplota až horúčka trvajúca niekoľko dní, kašeľ, nádcha, bolesti v krku, niekedy na hrudníku, bolesti uší, kĺbov aj celého tela. Menej často bolesti brucha, zvracanie a hnačka. Občas rôzne typy výsypov na koži.
Po akútnej fáze hlavne únava, strata čuchu a chuti už pomerne zriedka.
Liečba:
Závisí od príznakov ochorenia.
V samostatných kapitolách máte rozpísaný postup na zrážanie teploty, kašeľ, hnačku a zvracanie.
Na upchatý nos je dobré dávať ráno a večer kvapky na jeho uvoľnenie (Nasivin, Olynth,…), v priebehu dňa preplachovať morskou vodou alebo Vincentkou, ak nie je zvýšená teplota, je vhodné naparovanie nad slanou vodou, alebo nahrievanie biolampou, či Soluxom. Sinupret kvapky alebo tabletky pomáhajú riediť a uvoľňovať hlieny.
Pri bolestiach v krku doporučujem kloktanie slanou vodou striedať so šalviou, sprej Jox, alebo Tantum verde, Florsalmin. Menšie deti môžu oceniť Neoangin lízatká, na hojenie je dobré cmúľať Panthenol. Samozrejme nie všetko naraz. Treba skúsiť čo pomôže najviac.
Ako podporu imunity podávame prvé dni ochorenia zvýšené dávky vitamínov:
Vitamín D
Deti do 5 rokov 800-1200 IU (2-3 kvapky)
od 5 do 10 rokov 1500-2000
od 10 do 15 rokov 3000 IU
Staršie deti a dospelí 5000 IU
s jedlom obsahujúcim tuk
Vitamín C
Deti od 3 do 12 mesiacov 50 mg denne
od 1 do 3 rokov 2-3 x 50 mg
od 3 do 6 rokov 2-3 x 100 mg
od 6 do 10 rokov 2-3 x 200 mg
od 10 do15 rokov 2-3 x 500 mg
Staršie deti a dospelí až do 3000 mg denne v menších dávkach, alebo s postupným uvoľňovaním s dostatočným množstvom tekutín.
Ak dieťa nechce piť, vitamín C vynecháme
Zinok
Deti od 6 do 12 rokov 7 mg denne
Staršie deti a dospelí 15-30 mg denne medzi jedlami
Kvercetin
500 mg denne s jedlom u detí nad 15 rokov
Možno použiť aj preparát Covirin, ktorý obsahuje vhodnú kombináciu vitamínov a prírodných látok s protivírusovým účinkom. Pre deti od 6 rokov je Covirin kid&teen.
Základom liečby vírusových ochorení je oddych v domácom prostredí, dostatočné množstvo tekutín, ľahká strava a časté vetranie. Pri vysokej teplote je prvoradé jej zníženie, až potom podávanie pomocných liekov a vitamínov.
Každý vírus môže spôsobiť oslabenie imunity na sliznici a umožniť bakteriálne komplikácie. Ak Vaše dieťa, alebo Vy sami po prechodnom zlepšení opäť dostanete teplotu, alebo sa Vám hlieny sfarbia do zelena, treba na to myslieť a dohodnúť si s nami najvhodnejší postup.
Doma treba zostať kým neodznejú príznaky, takže je to veľmi individuálne. Môže to byť 5, ale aj 14 dní.
Po návrate do školy alebo škôlky je potrebné vyhnúť sa zvýšenej fyzickej námahe tým dlhšie, čím ťažší bol priebeh choroby.
Neuškodí ešte 1-2 týždne užívať vitamín C, D a B, probiotiká, pripadne Imunoglukán. Dorastenci nad 15 rokov a dospelí môžu pri únave vyskúšať napríklad Biomin Restart Covital.